Langų ir išorinių durų montavimo siūlių sandarinimas

Langų ir išorinių durų montavimo siūlių sandarinimas

Langų ir išorinių durų montavimo siūlių sandarinimas

Šiuolaikiniai langai yra pakankamai sandarūs ir gerai saugo namus nuo išorinio poveikio. Silpniausia, bet nematoma vieta šilumos nuostoliams – langų ir durų montavimo siūlės. Dažniausiai neatsakingi „meistrai” nekreipia dėmesio į reikalavimus ir paprasčiausiai užpildę siūlę montažinėmis putomis galvoja, kad darbas baigtas. Tai didelė klaida. Po poros metų pro siūles ima pūsti vėjas ir skverbtis drėgmė…

9-1

 

SIŪLIŲ FORMAVIMAS 

Tvirtinimo siūlės pagal DIN 4108-9 turi būti numatomos dar planavimo stadijoje. Jos turi būti suplanuotos ir išpildytos, atsižvelgiat į susidariusią statybinę situaciją. Ruošiantieji dokumentaciją turi tai suplanuoti.

Pagal DIN 52460 – Tvirtinimo siūlė tai siūlė tarp medžiagų arba skirtingas funkcijas atliekančių statybinių elementų.

Visai konstrukcijai galioja prncipas „viduje sandariau nei išorėje“, turintis užtikrinti, kad į tvirtinimo siūlę patekusi drėgmė būtų išstumta į išorę.

Visos naudojimo laikotarpio metu rėmus, priklausomai nuo medžiagos, iš kurios pagaminti, veikia skirtingi temperatūrų ir drėgmės pokyčiai. Patalpos temperatūra yra sąlyginai pastovi lyginant su išorės temperatūra, kuri labai kinta dienos ir metų bėgyje. Temperatūros sąlygotas rėmų ilgio pokytis veikia sandariklį tempimo, gniuždymo ir kirpimo judesiais. Kad sandariklis šiuos judesius atlaikytų ilgą laiką, reikia labai tiksliai apskaičiuoti siūlių matmenis. Nes, kaip jau aprašyta, temperatūrinis poveikis išorėje ir viduje yra skirtingas. Taigi rėmai viduje ir išorėje deformuojasi skirtingai. Išorėje reikia elastinio sandariklio, kurio bendroji leistina deformacija 25%. Viduje galima naudoti sandariklį, kurio bendroji leistina deformacija 12,5%.

Teisingai suformuotos siūlės:

9-4

Tiesaus montavimo siūlės

 

9-5

Kampinio montavimo siūlės

 

9-6

Siūlės tinkuotame paaviršiuje

 

SIŪLIŲ MATMENŲ NUSTATYMAS

9-7

Minimalūs siūlių pločiai:

Rėmo ilgis

1,5m

2,5m 3,5m 4,5m 2,5m 3,5m

4,5m

Rėmo medžiaga

Tiesaus jungimo siūlės plotis bf, mm

Vidinio/kampinio jungimo siūlės plotis bf, mm

Kietas PVC (šviesus)

10

15 20 25 10 10

15

Kietas PVC ir PMMA (tamsus)

15

20 25 30 10 15

20

Kietas PUR

10

10 15 20 10 10

15

Medžio metalo konstrukcijos (šviesus)

10

10 15 20 10 10

15

Medžio metalo konstrukcijos (tamsus)

10

15 20 25 10 10

15

Aliuminio ir dirbtinių medžiagų konstrukcijos (šviesus)

10

10

15

20

10

10

15

Aliuminio ir dirbtinių medžiagų konstrukcijos (tamsus)

10

15 20 25 10 10

15

Medis

10

10 10 10 10 10

10

Šie minimalūs siūlių pločiai tvirtinimo siūlėms galioja ir viduje, kai sandariklio bendroji leistina deformacija yra 12,5%.

Santykis tarp sandariklio pločio b  ir storio t  siūlėje nurodytas lentelėje:

bF

10 15 20 25 30 mm
tD 8 10 12 15 15

mm

 

REIKALAVIMŲ NEATITINKANČIOS SIŪLĖS

Praktikoje dažnai susiduriama su problemomis, kurių be papildomų priemonių negalima profesionaliai išspręsti.

Paveiksluose apačioje parodytos montavimo situacijos, kai reikia panaudoti spec. sandarinimo priemones. Sprendimo reikia ieškoti kartu su sandariklio gamintoju, atsižvelgiant į technines galimybes.

Jei sandariklis sukimba su 3 paviršiais, praktiškai jis ilgai negali atlaikyti atsirandančių judesių. Siūlės pažeidžiamos.

9-8

Per mažas sandariklio storis

 

9-9

Dėl per mažos siūlės pažeidžiamos visos leidžiamos deformacijos ribos. Trikampės siūlės atlaikys tik labai nedideles deformacijas

 

9-10

Nelygiagretūs siūlės šonai lemia per mažą siūlės plotį vidinėje pusėje

 

9-12

Per mažas sukibimo paviršius. Sandariklis pažeidžiamas. Šią problemą galima išspręsti dviem būdais – uždengti griovelį, ar visą kraštinę dengiamuoju profiliu:

12-1     12-2

 

9-13-1

Dėl planavimo klaidos neteisingai suformuota siūlė. Teisingi sprendimo būdai:

9-6     9-13-2

 

9-14

Neteisingai užpildyta siūlė montažinėmis putomis. Per didelis putų kiekis sumažina tvirtinimo paviršių. Nupjauti perteklių neužtenka.

 

ERTMIŲ UŽPILDYMAS

Kad siūlės būtų apsaugotos nuo drėgmės, garso ir šilumos poveikio, jos turi būti skubiai užpildytos. To reikalauja ir EnEv.

Tam naudojama mineralinė vata, putplasčio juostos, kamštmedis, linas, bet dažniausiai poliuretaninės montažinės putos.

Jei su užsakovu nesuderinta kitaip, izoliacines medžiagas siūlių tarp langų / išorinių durų ir pastato užpildymui parenka rangovas. Tai nurodyta bendrosiose techninėse sutarčių sąlyose DIN 18355 – stalių darbai.

Poliuretanines montažines putas galima naudoti net to raštiškai nesuderinus su užsakovu. Jei užsakovas nenurodo, darbus atliekanti įmonė pati gali pati nuspręsti kokias izoliacines medžiagas naudoti. Langų gamyboje dažniausiai naudojamos poliuretaninės montažinės putos, nes jų labai geros izoliacinės ir užpildomosios savybės ir racionalus panaudojimo būdas. Izoliacinių medžiagų parinkimas negali turėti neigiamos įtakos statybos darbų eigai.

Bet izoliacinės medžiagos negali išlyginti statybinių elementų deformacijų ir vien jų nepakanka, kad būtų užtikrinamas reikalingas sandarumas.

Ypatingos nuorodos:  

Naudojamų poliuretaninių montažinių putų perteklius neturi užteršti sandariklio kontaktinio paviršiaus. Jų perteklius privalo būti pašalintas. Siūlės turi būti taip suplanuotos ir užsandarintos, kad ststybiniai elementai užtikrintų reikiamą garso izoliaciją. Siūlių garso izoliacinės savybės, naudojant tam tikras izoliacines medžiagas ir sandarinimo sistemas, gali būti laboratoriškai nustatomos.

 

Užpildančios medžiagos

Užpildačios medžiagos naudojamos siūlių gylio apribojimui, optimalaus sandarklio sluoksnio užtikrinimui, kad būtų išlaikyti reikiami siūlių matmenys. Taip pat reikia apsisaugoti nuo sandariklio sukibimo su trimis plokštumomis. Užpildanti medžiaga turi užtikrinti tolygų, galimai išgaubtą siūlės gylio ribojimą (vidurinė siūlės dalis turi būti plonesnė už šoninius sukibimo paviršius). Turi būti atspari sandarikliui ir neabsorbuoti vandens.

Užpildanti medžiaga remiantis DIN 52459 negali absorbuoti daugiau kaip 1 g / 100 cm3 vandens.

Jos negali įtakoti sandariklių formos pokyčių ir jų sudėtyje negali būti medžiagų, pabloginančių sandariklio sukibimą su siūlių šonais, t.y. bitumo, smalos arba aliejų.  Be to negali pūslėtis ir turi atitikti min E statybinių medžiagų klasę pagal DIN 13501-1.

Kaip sandarinanti medžiaga labiausiai pasiteisino uždaros molekulinės sandaros, irimui atsparus, apvalus polietilenins profilis.

Užpildanti medžiaga įstatytmo metu negali būti pažeista, pvz. naudojnt aštrius įrankius, ir turi būti įdėta suspaustam pavidale, kad būtų užtikrinta atrama įspaudžiant ir išlyginant sandariklį. Todėl užpildančios medžiagos skersmuo turi būti nuo ketvirtadalio iki trečdalio didesnis už siūlės plotį.

Mažo gylio siūlėse sukibimo su trimis paviršiais prevencijai turi būti naudojama polietileno arba fukncionalumu ir atsparumu panašios medžiagos plėvelė.

 

Išlyginančios priemonės

Turi būti naudojami tik sandariklio gamintojo siūlomos lyginimo priemonės. Jos turi būti neutralios, nedažyti sandariklio ir ribojmnčių medžiagų (pvz. natūralaus akmens) ir nepalikti ant sandariklio plėvelės (gali trūkti tempiantis sandarikliui). Ant sandarikliių ir klijų reikia vengti naudoti tvirtas lyginančias priemones (gali sąlygoti struktūtinius klijų ir sandariklių pokyčius). Nutekėjimas ir ilgalaikis poveikis gali bloginti optinį kuo nors padengto stiklo vaizdą. Galima naudoti sandariklio gamintojo produktus arba pagal jo rekomendaciją pasigaminti patiems (pvz. įdėti tinklą pridedant vandens mišinio). Tam tikrais atvejais išlyginančios priemonės nenaudojamos (struktūrinis stiklinimas).