Ar esate girdėję apie metamerizmą? Nenuostabu, nes metamerizmo negalima girdėti – jį galima tik pamatyti. Ir jei jį matote, greičiausiai jau per vėlu. Pavyzdžiui, olandų inžinierius Jan Huus ir jo žmona Silvie, kurie susidūrę su spalvų parinkimo problema, dėl metamerizmo efekto buvo visiškai šokiruoti. Tai jų istorija. Nebandykite to pakartoti namuose, tai greičiau „Eureka momentas“, skirtas prekybininkams, kasdien dirbantiems su spalvomis ir sandarikliais statybos sferoje.
„Kartu su žmona iki menkiausių detalių pastatėme nuostabius namus. Savo svajonių namus. Patarti langų, parketo ir natūralaus akmens specialistų, primygtinai pageidavome spalvoto grunto ir prie jo spalviškai derančio silikoninio sandariklio visoms sujungimo ir plėtimosi siūlėms.“
SVAJONIŲ NAMAI SU MAŽAIS NETOBULUMAIS
Iš pradžių buvome prieš elastines siūles, tačiau profesionalai įtikino mus, kad geriau rinktis elastinius sandariklius. Juos pasirinkome, nes elastinis silikoninis sandariklis yra itin svarbus plėtimosi ir jungimo siūlėse, norint kompensuoti medžiagų judėjimą dėl temperatūrų svyravimo, drėgmės ir vibracijos, tuo pat metu užtikrinant drėgmės izoliaciją, akustinę garso izoliaciją bei norint išvengti „šiluminių tiltų“. Kol kas viskas ėjosi puikiai. Svetainėje sudėjome nuostabias parketines grindis greta šildomų keraminių plytelių. Šioje skirtingų medžiagų sujungimo vietoje mums patarė naudoti platesnes elastines siūles dėl medžiagų plėtimosi skirtingose temperatūrose. Kadangi grindys šildomos tik iki 40°C , o grindų danga labai greitai gali pasiekti 60°C jei į ją šviečia saulė, aš pasiklioviau rekomendacija – naudojau kiek platesnes nei įprasta parketo ir plytelių sujungimo siūles. Parketo danga buvo tamsesnė nei šviesiai pilkos plytelės. Norint estetiškai atsverti tokį spalvų skirtumą, parketo klojikas pasiūlė rinktis tarpų tarp keraminių plytelių cementinio glaisto spalvos sandariklį. Vonios kambaryje padarėme dušą su dviejų skirtingų rūšių tamsiai ir šviesiai pilkomis sieninėmis plytelėmis. Plytelių pardavėjas taip pat rekomendavo daryti glaisto spalvos elastines sujungimo siūles tam, kad pasiektume vizualiai malonų bendrą efektą su tokios pat spalvos fonu. Namo išorinėse sienose mes taip pat norėjome langų ir fasado sujungimo elastines siūles priderinti prie fasado natūralaus akmens cemeninio siūlių užpildo. Rezultatas išėjo gerokai kitoks.
ESTETINIS FIASKO
Visas savo naujų ir mylimų bei prašmatnių namų elastines jungiamąsias siūles suplanavome iki mažiausių detalių, tačiau didžiausias siaubas mūsų dar tykojo ir laukė. Siūlės svetainėje tarp parketo ir keraminių plytelių atrodė šviesesnės, nei plytelių glaistas. Tualete šviesi, elastinė jungiamoji tamsių plytelių siūlė visiškai nederėjo su šviesiu plytelių glaistu. Elastinė siūlė tarp langų ir mūro atrodė daug blyškesnė už cemento skiedinį, nors mums buvo užtikrinta, kad spalvos bus identiškos. Tikras šokas! Po nemenkų svarstymų pagaliau kreipėmės į spalvų specialistę, kuri kruopščiai išnagrinėjo mūsų problemą. Jos išvada buvo visiškai tiksli, paprasta ir tiesmuka – „Apgailestauju, tačiau toks spalvų panaudojimas sukuria metamerizmo efektą.“ Ji nuodugniai paaiškino, kad metamerizmo efektas apibūdina skirtingą spalvų suvokimą, tam tikrą optinę iliuziją, kuri gali iškilti tam tikrose kombinacijose dėl kontrastų.
PAPRASTOS TAISYKLĖS NORINT PASIEKTI NUMATYTĄ REZULTATĄ
OTTO-CHEMIE specialistai sugebėjo padėti mums šioje keblioje situacijoje ir rekomenduoti atitinkamas silikono spalvas mūsų namų ir medžiagų kombinacijoms. Elastinėse plėtimosi siūlėse silikono spalva visada turėtų atitikti glaisto spalvą. Šiam sulyginimui naudojamos spalvų sulyginimo lentelės, kurias galite rasti čia. Jose populiariausi OTTO-CHEMIE silikoniniai sandarikliai – ,,Premium“ klasės sanitarinis OTTOSEAL® S100 (82 populiariausios spalvos), ,,Premium“ klasės natūralaus akmens OTTOSEAL® S70 (46 spalvos, dalis iš jų matinės ir su akmens faktūra) ir antipelėsinis OTTOSEAL® S130 pagal spalvų atitikimą sulyginami su įvairių žinomų gamintojų glaistais. Taip pat yra silikonų spalvų paletės. Elastinėms siūlėms OTTO taip pat rekomenduoja sandariklio spalvą derinti su tamsiausia su siūle kontaktuojančios medžiagos spalva.
METAMERIZMAS – KAS TAI?
Paprastai spalvos matomos tada, kai medžiagos ar spalvų pigmentai atspindi tik tam tikrus šviesos bangos ilgius. Žmogaus smegenų receptoriai taip pat gali atpažinti tik tam tikrą spalvų diapazoną, tačiau ir tai daroma nevienodai gerai. Spalvos, kurios viename apšvietime atrodo identiškos, gali atrodyti visiškai kitaip pasikeitus šviesos šaltiniui. Jei, pavyzdžiui, nauji dažai automobiliui jį perdažant yra sumaišomi ir nėra tos pat pigmentinės sudėties, kaip originalūs dažai, nors vidiniame dirbtuvių apšvietime jie ir atrodo identiškai, tačiau dienos šviesoje gali ženkliai skirtis. Nors pigmentinis OTTO-CHEMIE silikonas negali turėti tokio pat paviršiaus ir pigmentacijos, kaip siūlių glaistas, normaliomis sąlygomis spalvos yra tokios panašios, kad sunku įžiūrėti skirtumą. Vis dėlto, nerekomenduojama kombinuoti spalvotų silikonų ir kitų medžiagų spalvų patiems, kadangi galite būti nemaloniai nustebinti. Dėl šios priežasties, OTTO-CHEMIE kiek įmanoma tiksliau suderino jų silikoninių gaminių spalvų spektrą su kitų rinkos gamintojų skiedinių spalvomis bei parengė atitinkamas rekomendacijas.