Sanitarinių ir nuolat drėgnų patalpų siūlių formavimas ir sandarinimas

Sanitarinių ir nuolat drėgnų patalpų siūlių formavimas ir sandarinimas

Sanitarinių ir nuolat drėgnų patalpų siūlių formavimas ir sandarinimas

SANDARIKLIŲ PARINKIMAS

Sandarikliai parenkami atsižvelgiant į mechaninį, cheminį ir naudojant atsirandantį poveikį.  Natūralioms arba betoninėms dangoms naudojami natūraliam akmeniui pritaikyti sandarikliai. Reikia įvertnti sandariklio techniniame lape nurodytas savybes. Rekomenduojam – OTTOSEAL S100OTTOSEAL S105 (labai geras kainos ir kokybės santykis!!!) ir OTTOSEAL S110.

SIŪLIŲ IŠMATAVIMAI

3-1

Universali standartinės siūlės formulė: sandariklio storis turi būti dvigubai mažesnis už siūlės plotį.

Teisingai suformuoti sandariklio storį padeda tarpinės. Paprastai naudojamos PE putų virvės.

 

TRIKAMPĖS SIŪLĖS

Trikampių siūlių plotis b  turi būti min. 5 mm. Nustatant siūlės plotį b  būtina atsižvelgti į tai, kad bendroji sandariklio deformacija (suma gniuždymo, tempimo, kirpio) neviršytų bendrosios leistinos siūlės sandariklio deformacijos max 25%.

Judėjimų gausa, pvz. liejinio trupėjimas (dažnaiusiai naujoje statyboje),  ypatingai padidėja (atskirais atvejais iki 100%). Ko pasekoje sandariklis patiria perkrovas, kurios sąlygoja įtrūkimus arba sukibimo pažeidimus, kurių neįmanoma, esant tokiems siūlių pločiams, įtakoti.

3-2

Vidinių sienų dangos: sujungimai su lubomis, sujungimai su grindimis ant atskiriamojo ir izoliuojančio sluoksnio, naudojant vientisas dangas, virš keliasluoksnio pagrindo, neesant betoninio pagrindo, vidinės grindys.  5 – 10 mm

Ant betono: sujungimai tarp sienų, atramų, kolonų, įtvirtinamų ir į grindis įleidžiamų detalių. 5 – 10 mm

Ant atskiriamojo sluoksnio: elementų (segmentų) atskyrimas, kai elemento ilgis priklausomai nuo liejinio storio 8 – 12 m. Sujungimai tarp sienų, atramų, kolonų, įtvirtinamų ir į grindis įleidžiamų detalių, durų tarpai (slenksčiai), kai pagrindo aukščiai labai skiriasi, kintant liejinio storiui. 5 – 10 mm

Elementai (segmentai) turi būti pakankamai stabilūs.

Ant izoliacinio sluoksnio: elementų (segmentų) atskyrimas, laukų šoninis ilgis 8 m, sujungimai tarp sienų, atramų, kolonų, įtvirtinamų ir į grindis įleidžiamų detalių, durų tarpai (slenksčiai), kai pagrindo aukščiai labai skiriasi, kintant liejinio storiui. 8 – 10 mm

Elementai (segmentai) turi būti pakankamai stabilūs. Negalima viršyti 40 m2 dydžio.

 

Siūlės pločio apskaičiavimas

Tikėtinas judėjimas gali būti apskaičiuotas, remiantis trimis faktoriais:

  • Statybinio bloko linijinio išsitempimo koeficientu
  • Temperatūrų skritumo, laipsniais (T)
  • Staybinio bloko ilgiu, mm (L)

Pvz.: statybinio granitinio (= 8 x 10-6) bloko ilgis 2 m (2000 mm), temperatūrų skirtumas 70′  C (nuo -20′  C iki +50′  C).

Ilgio pokytis 8 x 10-6   1 /  C   x   70′  C   x   2000 mm  =   1,1 mm     

Sanitarinių ir drėgnų patalpų siūlių sandarinimui naudojami sandarikliai, kurių bendroji leistina deformacija yra 20% – 25%.

Formulė: Ilgio pokytis, mm   x   100   /   sandariklio bendroji leistina deformacija

Siūlės plotis išspaudžiamiems (tąsiems) sandarikliams:

Siūlės plotis, kai ilgio pokytis 1,1 mm, min. – 5mm (bendroji leistina deformacija 25%), 10 mm (bendroji leistina deformacija 12,5%).  

Išvada: Norint sandariklio, kurio bendroji leistina deformacija 25%, neperkrauti, siūlės tarp dviejų granitinių 2 m ilgio plokščių, kai temperatūrų skirtumas 70′  C, plotis turi būti min. 5 mm.

Jei sandariklio bendroji leistina deformacija daug mažesnė, siūlė turi būti žymiai platesnė.

Esant didelėms apkrovoms – pvz. grindų šildymas – kraštinių ir grindų siūlių ploti b  atitinkamai turi būti didesnis. Juos turi nurodyti projektuotojas.

   

GRINDINIŲ SIŪLIŲ FORMAVIMAS

Visa žemiau pateikta informacija paremta sąlyga, kad paruošiamieji (pirminiai) darbai, pvz.: pagrindo liejimas arba dangos uždėjimas, bus atlikti su visa reikiama išlyginančia įranga. Grindų dangą ant apkrovų paskirstomojo pagrindo (liejinio) galima kloti tik, kai pagrindas (pagal gamintojo duomenis) yra pakankamai sukietėjęs.

Likutinė drėgmė turi būti nustatyta spec. (CM) prietaisu.

Didelis drėgmės kiekis sąlygoja apkrovų paskrstymo skuoksnio deformacijas ir tuo pačiu didesnį siūlių judėjimą ir sandariklio įtrūkimus.

3-3

Projektuotojas sudarydamas siūlių planą, turi vadovautis DIN 18560 2 ir 4 dalių skyriais siūlių rūšys ir išpildymas (atlikimas). Siūlių planas turi būti pateiktas rangovui kaip viena iš darbų aprašo dalių.

 

Laukus ribojančios siūlės (dangų išilginio išsitempimo siūlės):

Laukus ribojančios siūlės dalina dangą į atskirus segmentus. Segmentų dydis nustatomas remiantis DIN 18560 „Liejiniai stayboje“

 

Kraštinės siūlės (grindys /siena):

Kraštinės siūlės riboja grindų ir sienų arba į grindis įstatomų statybinių elementų kraštus. Jos daromos kaip segmentus ribojančios siūlės.

Iš patirties žinoma, kad sritis siena / grindys yra labai judri, ko dalinai neįmanoma kontroliuoti, pvz.: pasekmė statybinio sėdimo arba sucementuotų statybinių elementų  traukimosi (mažėjimo). Dėl šios priežasties patartina, kraštines siūles daryti stačiakampes.

3-4

Plokštes ir plyteles klojant ant plono pagrindo su tvirtinančia izoliacija konstrukciškai gaunamos siauros siūlės. Jos gali būti trikampės.

Tačiau šiuo atveju ypatingas dėmesys turi būti skiriamas konstrukciniam atlikimui, kaip pvz.: liejinio kokybei, pakankamam sandariklio sukibimo plotui, o taip pat dideliai bendrajai leistinai deformacijai 25%

Kraštines siūles neišvengiamai veikia fizikinės liejinio deformacijos. Todėl siūlės gali trūkinėti, nes peržengiamos leistinų bendrųjų deformacijų ribos.

 

SIENINIŲ SIŪLIŲ FORMAVIMAS 

Jungiančios siūlės daromos tarp sieninės dangos ir tarpinio sluoksnio ir įmontuojamų detalių. Kaip taisyklė jos būna dangos storio, o jei būtina daromos net ir iki tvirtinamojo pagrindo. Priklausomai nuo tvirtinimo būdo gali reikėti ir pritaikytos užpildančios medžiagos.

 

Jungiančios siūlės sienų kampuose (kampinės siūlės)

Vertikaliuose vidiniuose kampuose reikia jungiančiųjų elastingai sandarintų siūlių. Kaip taisyklė siūlių judėjimas nedidelis, todėl pakanka trikampių siūlių. Jei tikėtinas didesnis judėjimas, daromos stačiakampės siūlės.

3-5

Jungiančios siūlės siena / lubos

Jungiančios siūlės tarp sienos dangos ir lubų daromos, jei tikimasi įtampos arba / ir apkrovų.

 

SANITARINIŲ PATALPŲ SIŪLĖS

Jungiančios siūlės

Jungiančias siūles prie sanitarinės įrangos, pvz.: kriauklių, bidė, unitazų, pisuarų ir t.t., paprastai veikia mažesnis judėjimas. Paprastai pakanka trikampio sandarinimo.

3-6

Deformacinės siūlės prie vonių su tarpine ir išspaudžiamais sandarikliais

Vonios ir dušo padėklai turi būti taip stipriai įtvirtinti, kad sandariklio jungiančioje siūlėje, naudojant įrangą pagal poreikį, bendrosios leistinos deformacijos neviršytų nustatytų ribų. Siūloma po voniomis įstatyti judančius laikiklius, kad būtų išvengta siūlių įtrūkimų. Prieš darant siūles reikia padaryti apkrovų bandymą. Praktiškai naudinga, prieš sandarinant siūles vonią pripildyti (apkrauti).

Jungiančios siūlės turi būti taip padarytos, kad nuo sienos nutekantis vanduo patektų į vonią.

Akrilinėms vonioms dėl didesnių jų deformacijų rekomenduojamas didesnis sukibimo paviršius, bet dėl optinių priežasčių nenaudojama, todėl šios siūlės traktuojamos kaip prižiūrimos siūlės.

3-7

Judančios vonių siūlės su lanksčia kantavimo juosta (vonios krašto sandarinimo juosta) derinama silikoniniu sandarikliu.

Lanksti kantavimo juosta (vonios krašto sandarinimo juosta) amortizuoja judėjimą, jei atsirastų paviršių susidūrimas, ir rekomenduojama vonios tvirtinimui prie sienos.

 

Jungiančios siūlės prie statybinių elementų

Tokios siūlės daromos tarp sienų dangų ir statybinių elementų, pvz.: durų, langų, vamzdžių. Kaip taisyklė jos būna dangos storio, o jei būtina daromos net ir iki tvirtinamojo pagrindo.

 

Parengta pagal Vokietijos IVD instrukcijas